Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Fórum o všetkom, čo vás zaujíma ...

Moderátor: Elvis

Používateľov profilový obrázok
hanz
začiatočník
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Štvrtok, 14. Októbra 2004, 09:47
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa hanz » Piatok, 13. Novembra 2009, 19:33

Ahojte,

rozmyslam nad kupou navigacneho systemu, ale akosi si vobec neviem stanovit kriteria toho co potrebujem a ako hodnotit jednotlive zariadenia..

Skusenosti mam iba s IGO a vstavanymi navigaciami v autach, kedy som sa vzdy dostal tam kam som potreboval :)

aky je rozdiel medzi znackami, napr. TomTom, alebo Garmin? Co chyba tym najlacnejsim modelom (napr. okolo 100 eur) v porovnani s navigaciami okolo 300 eur?

vdaka za kazdu radu
avensis T25 2AD-FTV
ex corolla E12 1CD-FTV
ex corolla E10 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 13. Novembra 2009, 20:34

Pokial chces viac informacii, tak odporucam si pozriet http://www.gpsforum.sk

V skratke, pri navigacii su dvolezite hlavne mapy. Globalne su dvaja vyrobcovia map TeleAtlas (TA) a Navteq (N). TA ma menej podrobne ale lepsie kategorizovane mapy kdezto N ma viac podrobne ale horsie kategorizovane cesty. Podrobnost a kadegorizacia ciest silne suvisia, menej podrobna mapa ta povede mozno obklukou ale pri dobrej kategorizacii po relativne kvalitnych cestach. Pri podrobnej a zle kategorizovanej mape sa moze stat, ze sa ocitnes na polnej ceste o ktorej si navigacia mysli, ze je spevnena. Potom su dalsie funkcnosti jednotlivych navigacii ale to je na dlho.
Pri vybere zariadenia neplati, ze cim drahsie tym lepsie. Vzdy je prvorade zistit kto pouziva ake mapy. Garmin pouziva Navteq a lokalnych dodavatelov v miestach kde nema pokrytie, tomtom zase iba teleatlas mapy ktore su podobne s pokrytim ako navteq, to znamena, ze zapadna europa ma perfektne pokrytie, stredna ako kde a vychodna a balkan su vacsinou dost zle zmapovane.
Pokial mas skusenosti s iGO je mozne, ze ine navigacie ti budu pripadat neohrabane v ovladani ale treba vyskusat, zastavis sa napriklad v nay a tam mas vystavene niektore modely a len klikas a zistujes ci ti ovladanie sadne. Ono obecne velmi zalezi s akou navigaciou si zacinal, lebo kazdy typ maa trochu ine ovladanie a je potrebne na nho zvyknut.
Navigacie maju v principe skoro rovnake zakladne parametre okrem najnizsich rad garminu kde mozes pouzit iba jeden prejazdovy bod.
No stacilo teorie, koneckoncov ked budes mat konkretnejsie otazky tak sa pytaj.

Teraz konkretne k vyberu navigacie. Dolezite je kam s nou chces jazdit a na co vsetko ju chces pouzivat. Podla toho sa da uz neako odrazit. Ale s tym, ze si doteraz pouzival navigaciu igo tak pre teba bude ai najlepsie neaka na tej platforme, je ich dost vela.
Este jedna vec, pokial budes jazdit hlavne po slovensku tak napriklad TMC je ti na nic, lebo slovensky rozhlas to sice spustil ale nie su tam ziadne data, takze to proste nefunguje a nikto zatial nevie kedy to zacne aspon nieco realne vysielat.

Kazdopadne popozeraj si to forum kam som ta odkazal a ked budes mat neake konkretne otazky tak sa pytaj, lebo je to velmi rozsiahla problematika kde sa neda jednoznacne povedat co je najlepsie a to co som popisal je len stipka informacii.

EDIT: Konkretne by si sa mal pozriet asi najskor sem http://www.gpsforum.sk/index.php/board,12.0.html aby si mal neaky odrazovy mostik.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

ToyoCarE

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa ToyoCarE » Piatok, 13. Novembra 2009, 22:11

ja som kupil MIO MOV360U ale to je shit software v nom,, tak za 60 evri mi to prepalil jeden chalan na IGo8 a to uz je ina kava.

ToyoCarE

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa ToyoCarE » Piatok, 13. Novembra 2009, 22:13

jo a mala rada,, nechod sam s nijakym navigacnym,, nieje to dokonalost sama o sebe,, nepozna vsetky zakazy,, obmedzenia,, ani prekazky,, treba niekoho kto bude kukat na navigacny,, a este jedna rada,, treba ho kontrolovat,, niekedy chce posielat do pritismerov,, jednosmeriek,, zakazov,, ale tak je to len stroj.

Používateľov profilový obrázok
hanz
začiatočník
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Štvrtok, 14. Októbra 2004, 09:47
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa hanz » Piatok, 13. Novembra 2009, 23:00

diki moc za vycerpavajuce uvedenie do problematiky :) idem prebrowsovat to gps forum a uvidim ake sa vyskytnu dalsie otazky.

mas pravdu v tom ze v porovnani s IGO mi niektore navigacie, napr. renault pridu take, no jednoduche. Jazdit s tym budem hlavne po strednej europe, vacsinou po velkych mestach.
avensis T25 2AD-FTV
ex corolla E12 1CD-FTV
ex corolla E10 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
drgi
Vševed
Príspevky: 2734
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Februára 2005, 21:50
Bydlisko: doma.
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa drgi » Pondelok, 16. Novembra 2009, 10:27

hanz:

pozri si napr. aj Sygic, ak mas mobilny telefon na ktorom ti to pobezi, mne osobne je lepsie mat co najmenej kramov ktore mozem stratit alebo pokazit :)
'miatka' : Mazda MX-5 Sportive, 2001 (NBFL), 1.8, 128 000 km

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa ondrik » Pondelok, 16. Novembra 2009, 11:08

ja som teraz kupoval znamemu z netu TT 930. stalo to nejakych 330evri, ale ja osobne by som za to tolko nedal... Aj ked, je to masina silna, s kajejakymi funkciami, mne v poho staci tiez ten Sygic mobile. Bol som s nim naposledy v IT v takom malom zahrabanom mestecku a bez problemov... Zalezi co vsetko od toho GPS cakas a pozadujes...
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
hanz
začiatočník
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Štvrtok, 14. Októbra 2004, 09:47
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa hanz » Pondelok, 16. Novembra 2009, 23:26

drgi, to je presne moj problem, nemam chut behat po svete s x mobilnymi telefonmi, penazenkou, dokladmi, klucmi od auta, domu, navigaciou a ja neviem s cim este vo vrecku..

dnes som si len tak zo zaujmu aktivoval na telefone nokia mapy, este som to sice nevyskusal, ale nasucho to vyzera vcelku fajne, uvidime ako to bude fungovat - poznatky zreferujem :)
avensis T25 2AD-FTV
ex corolla E12 1CD-FTV
ex corolla E10 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa smutok » Utorok, 17. Novembra 2009, 16:41

Aky mas telefon?
Mam rozchodene na nokii N95 8GB sygic aj garmin oba funguju bez problemov, len su tu nasledovne obmedzenia vychadzajuce zo stavby mobilnych telefonov:
Slaby GPS signal, tam kde mi nuvi 200 od garminu este chyta signal N95 ani neskrtne na otvorenom priestranstve to nie je ziaden problem ale v uzko zastavanom priestore to problem byt moze.
Dalej je absencia dotykoveho displaya, obcas to je fakt otravne pri ovladani.
Pomaly studeny start ked nepouzivas aGPS ktore potrebuje pripojenie na internet. Kym je pristroj schopny navigovat niekedy prejde aj 5 minut. S aGPS ze vraj to trva okolo minuty ale datovy roaming je zabijak penazenky.
No a to je asi vsetko.
Maly display.
To su asi hlavne nevyhody ine ma nenapadaju. Pokial chces vsetko v jednom tak najlepsie pre teba bude neaky smartfone s windows mobile je ich plno na trhu.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa ondrik » Streda, 18. Novembra 2009, 11:05

smutok napísal:...Mam rozchodene na nokii N95 8GB sygic aj garmin oba funguju bez problemov, len su tu nasledovne obmedzenia vychadzajuce zo stavby mobilnych telefonov:
Slaby GPS signal, tam kde mi nuvi 200 od garminu este chyta signal N95 ani neskrtne na otvorenom priestranstve to nie je ziaden problem ale v uzko zastavanom priestore to problem byt moze...
Smuutek, a len ma napadlo, mas pri navigacii na N95 vysunutu klavesnicu? Ono totiz prijimac je pod klavesnicou, a ked je zasunuta, ma to horsi prijimac... Inak, kolega co ma N95 sa na signal nestazuje...
ja mam N 5800, a som spokojny, velky displej, dotykovy, signal OK, Sygic mobile, relativne rychle odozvy...
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa smutok » Streda, 18. Novembra 2009, 11:24

Aj aj som to uz skusal, proste trva to kym to nabehne ale nepouzivam asistovane GPS ktore to dost urychluje kedze ziska najprv polohu cez GSM vysielace ale nemam ziaden datovy pausal, tak to nepouzivam.
Ako provizorne riesenie je to ok ale ked neaky cas jazdis s original GPS navigaciou tak mobil ti pride ako dost nepohodlne riesenie ked nema dotykovu obrazovku.
Ten rozdiel v citlivosti tam je a vychadza z velkosti anteny a uz sa mi stalo na nuvi 200 v uzkych ulickach, ze ma prehodil o ulicku vedla. Pre upresnenie na nuvi 200 som chytil sigmal v byte na mobile ani nahodou ani pri okne, ale to uz su extremy.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
hanz
začiatočník
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Štvrtok, 14. Októbra 2004, 09:47
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa hanz » Streda, 18. Novembra 2009, 14:20

mam nokiu 5800 - tie nokia mapy funguju super, teraz ale hladam nieco co je zadarmo :) ako sa ti podarilo rozchodit ten sygic, alebo garmin? n95 je tiez symbian telefon ci nie?
avensis T25 2AD-FTV
ex corolla E12 1CD-FTV
ex corolla E10 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa smutok » Streda, 18. Novembra 2009, 15:06

Zadarmo mas akurat google maps vsetko ostatne je platene.
Warez sem nechcem davat ale ked pohladas tak najdes plno stranok ako to zvladnut, nie je to nic zlozite, len musis najst spravnu verziu a hlavne sa drzat navodu, sygic je na to velmi haklivy.
Ano N95 ma symbian s60 v3. Ked budem doma mozem sa ti na to blizsie pozriet, zvysok cez SZ.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
drgi
Vševed
Príspevky: 2734
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Februára 2005, 21:50
Bydlisko: doma.
Kontaktovať používateľa:

Re: Navigacne systemy, alebo rada pre laikov

Príspevok od používateľa drgi » Streda, 18. Novembra 2009, 21:10

normalne si to kupte, vsak to stoji par euri. nech mam na premie :mrgreen:
'miatka' : Mazda MX-5 Sportive, 2001 (NBFL), 1.8, 128 000 km

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 24 neregistrovaných